Ideálne doplnky k fóliovým bazénom: Čo si zaobstarať?

Dôležitou súčasťou murovaných bazénov sú praktické doplnky. Tie zjednodušujú starostlivosť o vodu, starajú sa o perfektný relax a zaisťujú moderný vzhľad záhrady. Na trhu sa však stretnete s veľkým množstvo rôznych výrobkov, ktoré vám dokážu celý proces nákupu skomplikovať. Neviete, aké príslušenstvo zvoliť? Využite naše tipy a rady.
Základom je filtrácia
Každý, kto má bazén vie, že základným a najdôležitejším príslušenstvom je filtrácia. Tá sa stará o odstraňovanie drobných nečistôt, vďaka čomu sa vo vode môžete kúpať aj niekoľko dní či týždňov po tom, ako ju napustíte.
Filtrácií je na trhu rovno niekoľko. Klasické systémy sa delia na dva základné typy, ktorými sú:
- Kartušová filtrácia – v súčasnosti je menej obľúbená, pretože nie je dostatočne výkonná. Ideálna je skôr pre menšie bazény s objemom do 8 m3.
- Piesková filtrácia – poteší vyššou rýchlosťou aj výkonom. Je tak výborná nielen pre menšie, ale aj pre väčšie fóliové bazény. Funguje na prírodnom princípe filtrovania, pri ktorom voda prechádza cez pieskovú náplň zachytávajúcu všetky nečistoty. Plusom pieskovej filtrácie je aj skutočnosť, že sa k nej dá pripojiť ďalšie príslušenstvo, ako napríklad bazénový vysávač alebo solárny ohrev.
Pri výbere filtrácie vždy zohľadnite veľkosť bazéna, od ktorej sa odvíja filtračný výkon. Ten vypočítate tak, že vydelíte objem bazéna číslom štyri.

Čistotu podporí aj bazénová chémia
Filtrácia je síce kľúčová, no na udržanie čistej a priezračnej vody v bazéne budete potrebovať aj chémiu. Tá môže byť chlórová alebo bezchlórová. Oba typy sa následne delia ešte podľa formy na tekutú alebo sypkú. Prípadne existujú tablety, na ktoré si budete musieť zaobstarať plavák.
Ak sa rozhodnete pre tekutú alebo sypkú chémiu, plavák nepotrebujete. Tekutý prípravok nalejete priamo do bazéna. To isté platí aj pri sypkom výrobku, ktorý si však pred aplikáciou budete musieť rozmiešať s menším množstvom vody.
Najpraktickejšou alternatívou sú tablety 3 v 1 alebo 4 v 1, ktoré obsahujú rôzne dodatočné zložky, ako napríklad vločkovač alebo algacid. Vďaka tomu si nemusíte dokupovať ďalšiu chémiu proti riasam, zakaleniu a iným nečistotám.
V prípade, že by ste nechceli používať tablety, jednotlivé produkty si budete musieť kúpiť samostatne. Zabúdať nesmiete hlavne na:
- prípravok na úpravu pH vo vode (plus alebo mínus v závislosti od toho, akú máte vodu),
- prípravok na dezinfekciu vody,
- vločkovač.
Pre uľahčenie starostlivosti o vodu spravíte dobre, keď si kúpite aj testery. Na základe nich zistíte, v akom stave je vaša voda a aký typ chémie budete potrebovať.
Ďalšie príslušenstvo určené na čistenie
Bežnou súčasťou starostlivosti o murovaný bazén je bazénová sieťka. Pomocou nej vytiahnete všetky väčšie nečistoty nachádzajúce sa na hladine. Keď ju budete kupovať, nezabúdajte na to, že murované bazény sú hlbšie ako tie nadzemné. Mali by ste preto zvoliť model s dlhšou, najlepšie teleskopickou tyčou.
A čo s nečistotami na dne bazéna? S tými má často problém filtrácia aj sieťka. Ideálnym riešením je bazénový vysávač. Ten sa jednoducho napojí na filtráciu a vysaje všetko, čo mu príde do cesty.
Ohrev bazéna
Ohrev bazéna môže byť vo forme tepelného čerpadla alebo solárneho systému. Prvá možnosť je nákladnejšia, no vodu zohreje kedykoľvek a v pomerne krátkom čase. Na druhej strane, solárny systém je ekologickejší a finančne menej náročný. Zvyčajne ide o panel alebo špeciálnu bublinkovú fóliu. Jeho mínusom je len to, že je závislý na slnečných lúčoch.
Zábavné príslušenstvo a ďalšie detaily
Po tom, ako vyriešite čistenie a ohrev bazéna, sa môžete pustiť do výberu príslušenstva, ktoré zabezpečí zábavu. Skvelé sú napríklad trysky a chrliče, ktoré si zamilujú hlavne malé deti. Pre dospievajúcich a dospelých je zas k dispozícii protiprúd.
Ak by ste chceli bazén a okolie skrášliť, zaobstarajte si špeciálne vodotesné osvetlenie. To vám umožní kúpať sa aj počas tropických nocí.