Videogaléria

Príprava murovaného bazéna na jesennú sezónu

Leto sa skončilo a s ním aj sezóna kúpania vonku. Ak vlastníte bazén, prvé sychravé a upršané dni sú znamením, že by ste mali začať s jeho zazimovaním. Ako pripraviť murovaný bazén na jesennú a neskôr aj na zimnú sezónu a na čo nezabúdať? Pripravili sme si pre vás všetky dôležité informácie.

Fóliový bazén pri rodinnom dome

Odstráňte všetko príslušenstvo

Na začiatok odstráňte z bazéna všetko príslušenstvo, ktoré sa v ňom nachádza. To znamená schodíky, plaváky, nafukovačky, lopty a ďalšie hračky. Nízke teploty a mráz by ich mohli zničiť. 

Pred uskladnením ich taktiež nezabudnite dobre vyčistiť a vysušiť. V prípade nafukovacieho príslušenstva ho zbavte vzduchu a poskladajte.

Murované bazény vyčistite

Z murovaného bazéna vytiahnite pomocou sieťky všetky väčšie nečistoty, ako napríklad lístie, stonky, hmyz a podobne. Nečistoty nachádzajúce sa na dne alebo po stranách povysávajte bazénovým vysávačom. Na vyčistenie môžete použiť aj špeciálnu bazénovú chémiu.

Následne dbajte aj na ostatné časti bazéna. Myslieť by ste mali hlavne na skimmer, z ktorého treba odstrániť mechanické nečistoty, a piesok vo filtrácii. Ten prepláchnite a dezinfikujte pomocou špeciálnych chemických prípravkov.

Znížte hladinu vody

Bazén pred jesennou a zimnou sezónou nikdy nevypúšťajte úplne. Hladinu vody znížte len približne 10 cm pod skimmer.

Dôvod, prečo bazén nemôže zostať počas zimy prázdny, je najmä spodná voda. Tá by sa mohla natlačiť pod fóliu a nadvihnúť ju, čím by ju znehodnotila. Ak sa však v bazéne bude voda nachádzať, bude robiť protitlak, vďaka ktorému sa tomuto problému vyhnete.

Vodu ošetrite

Vodu, ktorú necháte v bazéne, správne ošetrite. Najlepšie je zvoliť niektorý zo zazimovacích prostriedkov, ktoré nájdete na trhu. Ten po aplikovaní nezabudnite niekoľkokrát prefiltrovať.

Ideálne hodnoty zazimovanej vody sú takéto:

  • pH by malo byť v rozmedzí od 7,0 do 7,4,
  • chlór by mal byť v množstve približne od 0,3 do 0,6 mg/l.

Na zmeranie hodnôt vám pomôžu kvapkové alebo práškové testery.

Odpojte hadice a filtráciu

Všetky hadice odpojte a odstráňte z nich vodu. Tá by ich mohla po zamrznutí roztrhať. To isté platí aj v prípade rozvodov. Z nich odstráňte zostatkovú vodu pomocou vysávača na mokré vysávanie.

V ďalšom kroku odpojte filtráciu. Najprv demontujte čerpadlo a vylejte z neho všetky tekutiny. Následne odstráňte výpustné zátky a v prípade nejakej zostatkovej vody ju vypustite. Jednotlivé časti filtrácie vysušte a umiestnite na suché miesto.

Odpojte ohrev vody

Ohrev vody môže byť v murovanom bazéne riešený viacerými spôsobmi. Najčastejšie používaným je tepelné čerpadlo. To odpojte od siete a uzavrite obtokové ventily. Odskrutkujte potrubie a z čerpadla vypustite všetku vodu. Ak by v čerpadle náhodou nejaká voda zostala, vysajte ju pomocou vysávača na mokré vysávanie.Aby sa do čerpadla počas zimnej sezóny nedostali žiadne nečistoty alebo voda, potrubie naskrutkujte naspäť, no nedoťahujte ho.

Ďalšie články

KONTAKTUJTE NÁS,
SME TU PRE VÁS...

V prípade požiadavky na vypracovanie cenovej ponuky Nás neváhajte kontaktovať, alebo vyplňte rýchly kontaktný formulár. CP cez formulár do 24 hodín na Vašom e-maily!
Bazény realizujeme v rámci celej Slovenskej republiky s jednotnými cenami.

ZAVOLAJTE NÁM

+421 911 800 903

NAPÍŠTE NÁM

NAŠE KONTAKTY

SHOWROOM

Trstínska cesta 20
917 01 TRNAVA
Areál záhradníctva BEGA

ADMINISTRATÍVNE A SKLADOVÉ PRIESTORY

Zavarská 10/H
917 01 TRNAVA

SÍDLO SPOLOČNOSTI

(aj korešpondenčná adresa)

EGEA plus s.r.o.
Janka Kráľa 1598/128
949 01 Nitra
Slovenská republika

FAKTURAČNÉ ÚDAJE

IČO: 46678514
DIČ: 2023532995
IČ DPH: SK2023532995
(sme platcami DPH)
Spoločnosť zapísaná v ORSR Okresného súdu
Nitra, Oddiel: Sro, Vložka číslo: 51931/N

BANKOVÉ SPOJENIE

účet vedený: Československá obchodná banka, a.s.
bankový účet: 4029557409 / 7500
IBAN: SK89 7500 0000 0040 2955 7409
BIC SWIFT kód: CEKOSKBX

Rýchly kontaktný formulár