Slaná voda a jej priaznivé účinky

Blahodarné účinky slanej vody ku kúpaniu boli ľuďom známe už v období starovekého Egypta. Terapia soľnými kúpeľmi pretrváva dodnes a využíva sa na liečbu rôznych ochorení ale aj na relax a regeneračné účely.
Slaná voda a jej účinky v bazéne
Pokožka je vďaka soli jemná a má rovnaké pôsobenie na telo ako peeling. Slaná voda obsahuje množstvo vitamínov, minerálnych solí, aminokyselín a mikroorganizmov, ktoré majú antibakteriálne a antibiotické účinky.
Minerály ktoré obsahuje sú magnézium, bróm, draslík a vápnik. Pri kúpaní sa dostávajú do ľudského tela a posilňujú imunitný systém. Napríklad magnézium uvoľňuje svoj účinok tým, že nepatrné magnéziové ióny preniknú do vrchnej vrstvy pokožky a tam zvyšujú podiel vlhkosti, čím sa pokožka stáva jemnou. Bróm zasa prispieva k tvorbe istých hormónov, ktoré sú zodpovedné za regeneráciu pokožky. Navyše pôsobí upokojujúco na celé telo. Draslík tiež ovplyvňuje hydratáciu, posilňuje odolnosť pokožky a pôsobí protizápalovo. Vápnik je dôležitý pri citlivej pokožke. Má antialergické vlastnosti a podporuje pokožku, aby ostala v rovnováhe.

Aj keď slaná voda v skutočnosti kožu trochu vysušuje práve z tohto dôvodu sa pokožka v slanej vode vyjasňuje. Už len príležitostné namáčanie môže pomôcť zmierniť tvorbu akné a prebytočnému mazu na pokožke.
Plávanie v slanej vode spôsobuje lepšiu cirkuláciu krvi v tele, uvoľňuje napätie, stres a zabezpečí lepší spánok, ktorý je pre regeneráciu organizmu nevyhnutný.
Priaznivé účinky má soľ aj na dýchacie cesty. Pri respiračných chorobách sa slaná voda používa na inhalovanie, a keďže v letnom období sa pri odparovaní vody dostáva do dýchacích ciest, má to podobný efekt ako inhalácia. Je všeobecne známe, že pri poranení má urýchlený hojivý účinok a pôsobí ako dezinfekcia.
Akú soľ použiť do bazéna
Do bazéna je vhodné používať Morskú soľ, kde sú jej kryštály získavané odparovaním morskej vody a obsahuje veľké množstvo minerálov.
Ďalšie články

Zazimovanie bazéna
Bazén počas zimného obdobia podlieha nepriaznivým poveternostným podmienkam ako aj teplote, ktorá by mohla poškodiť fóliu a bazénové teleso. Preto je vhodné... Čítať viac

Jarný štart bazéna – spustenie do prevádzky po zime
Spustenie bazéna na sezónu je pomerne zložitý proces prípravy. Kroky ktoré sa vykonávajú pri spustení technológie a bazéna musia mať postupnosť.... Čítať viac